Aktualnie jesteś na niepełnej wersji portalu, aby zobaczyć wszystkie treści ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ

Zdrowe nawyki żywieniowe

Napisano: 07 Październik 2015 - 09:26
Czy macie jakieś swoje sposoby na "zdrowe życie"? Na długowieczność?  
Moja babcia zawsze zaczynała dzień od wypicia szklanki wody z miodem
a wasze zdrowe nawyki? 

znalazłam fajny artykuł może komuś się przyda 
 http://kobieta.onet.pl/zdrowie/co-sie-dzieje-w-twoim-organizmie-gdy-na-czczo-wypijesz-wode-z-cytryna...
7 odpowiedzi w tym wątku
Napisano: 07 Październik 2015 - 22:50
Nie tak dawno dowiedzialam sie ze trzeba codziennie wypić na czczo 300 ml wody.Ma to zbawienny wplyw na pracę podstawowych narzadów.
Napisano: 07 Październik 2015 - 22:54
Artykulu nie czytalam ale to jest to tyle że bez cytryny
Napisano: 12 Październik 2015 - 15:51
woda ogólnie ma dobroczynny wpływ na nasze życie, podobno wypijanie odpowiedniej jej ilości pomaga przy migrenie. 
Napisano: 12 Październik 2015 - 20:24
Wypróbowałam to na sobie chociaż nie wiem co to migrena .Szykowałam się do pracy na nocny dyżur i bardzo rozbolała mnie głowa . Wypiłam 2 l wody i nie pomogło.Może za szybko wypiłam.
Napisano: 14 Październik 2015 - 11:16
Zielona herbata, popularna w Azji, ale także chętnie spożywana przez Polaków, jest źródłem związków biologicznie aktywnych, oddziaływujących na organizm człowieka wszechstronnie - oceniają naukowcy. Potencjalnie może obniżać ryzyko zachorowalności na raka i miażdżycę.

 

Zielona herbata w naszym kręgu kulturowym nie zawsze jest akceptowalna, jednym smakuje, innym nie, ale w Azji bez zielonej herbaty nikt się nie obejdzie, mieszkańcy Azji wypijają 5-6 czarek dziennie - twierdzi prof. Ryszard Amarowicz kierownik Zakładu Chemicznych i Fizycznych Właściwości Żywności.

Według naukowców zielona herbata jest źródłem dwóch zasadniczych rodzajów związków. Pierwszy to kofeina, ten sam związek, który występuje w kawie. W odniesieniu do herbaty określany jest jako teina. Druga grupa tozwiązki fenolowe - katechiny. 

Teina jest związkiem psychoaktywnym, po spożyciu herbaty uczucie zmęczenia ustępuje, nasza aktywność wzrasta, wyostrza nam się umysł, wzrasta koncentracja, niektórzy uważają, że picie zielonej herbaty opóźnia demencję albo działa zapobiegawczo w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Co ciekawe, od zielonej herbaty można się, tak jak od kawy, uzależnić - wyjaśnił prof. Amarowicz.

Drugą klasą związków są związki fenolowe, które w przypadku zielonej herbaty noszą nazwę katechin. Wykazują aktywność przeciwutleniającą i jako naturalne przeciwutleniacze "wymiatają" wolne rodniki z naszego organizmu. Tym samym zapobiegają wielu chorobom.Niestety, wprawdzie katechin w zielonej herbacie jest dużo, ale ich przyswajalność przez ludzki organizm jest niska.

Jak podkreślił prof. Amarowicz katechiny mogą chronić "zły cholesterol" przed utlenianiem, a taki proces rozpoczyna zmiany miażdżycowe u człowieka. Poza tym, picie zielonej herbaty podwyższa zawartość we krwi "dobrego cholesterolu".

- Są pewne ogólne przekonania o wpływie picia zielonej herbaty na organizm człowieka. Powszechnie uważa się, że działa ona antynowotworowo i antymiażdżycowo - ocenia prof. Amarowicz.

Do takich powszechnych przekonań odniosła się 10 lat temu mającą bardzo silną pozycję w USA tamtejsza rządowa Agencja ds. Żywności i Leków - FDA. Agencja zajmuje się opiniowaniem produktów wchodzących na amerykański rynek. Wydając opinię o produktach czy lekach bierze pod uwagę możliwie wszystkie dostępne wyniki badań naukowych na ten temat.

W 2005 roku FDA, odpowiadając na życzenie wytwórców zielonej herbaty, stwierdziła, że nie ma wiarygodnych dowodów na to, aby picie zielonej herbaty łączyć z obniżeniem zachorowalności na pewne rodzaje raka: płuc, jelit, przełyku, trzustki i jajników. FDA podkreśliła także wówczas, że są ograniczone dowody przemawiające za tym, że picie zielonej herbaty pozytywne wpływa na zapobieganie raka piersi i prostaty. Rok później ta sama organizacja podała, że nie ma dowodów na to, iż można łączyć picie zielonej herbaty ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia. W tym samym rokuorganizacja wydała jednak pozytywną opinię o maści wytwarzanej na bazie zielonej herbaty.

Jak podał prof. Amarowicz, istnieją jednak badania, które wskazują na pozytywny wpływ zielonej herbaty. Przeprowadzając badania na zwierzętach zauważono, że u myszy zielona herbata o 50 proc. hamowała rozwój raka jelit. W Japonii przez kilkanaście lat obserwowano grupę 40 tys. ludzi. Okazało się, że w tej grupie umieralność z powodu chorób układu krążenia u osób, które piły co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty, było o 25 proc. niższa niż u pozostałych.

Jak podkreślił, są także dowody na to, że zielona herbata przyspiesza nawet o kilkanaście procent spalanie tłuszczów w organizmie człowieka. Japończycy wykazali, że picie zielonej herbata przyczynia się do spalenia tłuszczu w naszym organizmie. Dlatego właśnie ekstrakty związków fenolowych są składnikiem preparatów na odchudzanie.

Według naukowców picie zielonej herbaty podwyższa również wrażliwość na insulinę w organizmie człowieka. Napój chroni w ten sposób przed cukrzycą. Katechiny zawarte w zielonej herbacie działają również antyzapalnie i antybakteryjnie.

Napisano: 14 Październik 2015 - 11:37
Zielona, czerwona, biała... mogłabym pić codziennie litrami. Właśnie popijam sobie zieloną
Napisano: 20 Październik 2015 - 12:07
a moze jakies pomysły na zdrowe koktajle? 
koktajl na odporność. Ja na pewno go zrobię bo przeziębienie właśnie mnie dopało...  

Składniki:

  • imbir (ok. 5 cm)
  • cytryna (2-3 szt.)
  • pomarańcza
  • miód (3 łyżeczki)
  • cynamon (łyżeczka)

Przygotowanie: cytryny, pomarańczę i imbir obierz i pokrój na mniejsze cząstki. Całość zmiksuj w wysokim naczyniu, następnie dodaj cynamon i miód. Wymieszaj i przelej do szklanek. Gotowe!

Jeśli chcesz, by twój koktajl stał się napojem o nieco "lżejszej" konsystencji, możesz dodać do niego odrobinę filtrowanej/przegotowanej wody - wg własnych preferencji. Lubisz słodsze napoje? Dodaj jeszcze łyżeczkę miodu.

można  też dodać coś "extra", np. odrobinę świeżego ananasa czy garść mrożonych truskawek