Aktualnie jesteś na niepełnej wersji portalu, aby zobaczyć wszystkie treści ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ

Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra)

Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra)
  • 7
  • 3
  • 12.12.2014

Tylko członkowie mogą dodawać posty na tej tablicy.

Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra)
Od Cudu Lubelskiego mija 66 lat.

 W piątek wieczorem pod archikatedrą zostanie odprawiona msza św. Po niej wierni przejdą w procesji przez centrum Lublina.

Autobusy i trolejbusy będą kursowały po nieco zmienionej trasie. W piątek Kościół obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej i jednocześnie 66. rocznicę lubelskiego cudu.

 Serdecznie zapraszam na wieczorną Eucharystię u stóp katedry i na procesję maryjną ulicami naszego miasta - zachęca abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Święto wpisano do kalendarza liturgicznego w Polsce dopiero w ubiegłym roku. Upamiętnia wydarzenia z3 lipca 1949 r., kiedy to jedna z sióstr zakonnych modlących się w lubelskiej katedrze zauważyła łzy na obrazie Matki Boskiej. reklama Wieść o cudzie szybko rozeszła się po Polsce, a do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi. W obawie przed rozruchami władze komunistyczne odcięły miasto od świata i rozpoczęły represje. Komisja powołana do zbadania cudu wykluczyła, że nacieki na obrazie to krew lub łzy. Z dużym prawdopodobieństwem mówiono o substancji pochodzącej od żywego organizmu. Doniesienia o łaskach, nawróceniach i uzdrowieniach sprawiły, że biskup wystąpił o pozwolenia na koronację obrazu. Cud uznał oficjalnie papież Jan Paweł II, który bywał w katedrze w trakcie swojej pracy w Lublinie, a także podczas pielgrzymki papieskiej 9 czerwca 1987 r. Koronacja obrazu Matki Bożej odbyła się w 1988 roku. W rocznicę Cudu Lubelskiego msze święte w archikatedrze lubelskiej odbędą się między godz. 6 a 11.30 tak jak w każdą niedzielę. O godz. 19 zacznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem bpa Jana Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. Później procesja różańcowa przejdzie ulicami miasta. Obchody zakończą się Apelem Jasnogórskim o godz. 22. 
3 Lipiec
Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra)

W piątek, 3 lipca, w naszym sanktuarium – odpust. Jest to 66. rocznica cudu lubelskiego. Msze święte w archikatedrze będziemy odprawiali o godz. 6.00; 7.00; 8.30; 10.00; 11.30.  


Na placu Katedralnym o godz. 18.30 odprawimy nabożeństwo z modlitwą wstawienniczą. W modlitewnym czuwaniu będziemy witali przybywających pielgrzymów. O godz. 19.00 zostanie uroczyście wniesiony obraz Matki Bożej i rozpocznie się pontyfikalna Msza święta.  Po Eucharystii ulicami miasta wyruszy procesja różańcowa. Uroczystości zakończymy przed 22.00 aktem zawierzenia Matce Bożej. Prosimy zabrać ze sobą świece.2 Lipiec
Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra)

 Informacje duszpasterskie

II Niedziela po Bożym Narodzeniu

1. We wtorek, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana świętem Trzech Króli. Msze święte będą odprawiane w porządku niedzielnym. O godz. 12.00 z Placu Zamkowego do archikatedry wyruszy orszak Trzech Króli. Tutaj o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik. Podczas każdej Mszy świętej nastąpi obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.

2. W środę o godz. 19.00 pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika zostanie odprawiona Msza święta w intencji członków VII kadencji Rady Miasta.

3. Polski Związek Chórów i Orkiestr organizuje w Archikatedrze Lubelskiej koncerty kolęd ARS CHORI. Szczegółowy program wszystkich koncertów znajdziemy w kruchcie katedry.

4. Trwa wizyta duszpasterska. Dziękujemy wszystkim, którzy zapraszają duszpasterzy do swoich domów. W niektórych kamienicach odbywają się sąsiedzkie spotkania pokolędowe. Jest to okazja do głębszego poznania się i podzielanie opłatkiem. Dziękujemy szczególnie łącznikom, którzy organizuję kolędę w swoim środowisku.

5. Za tydzień, w niedzielę Chrztu Pańskiego, podczas Mszy świętej o godz. 13.00 będziemy błogosławić dzieci, które w minionym roku przyjęły sakrament chrztu św.

 

Słowo życia

Na świecie było Słowo.

Wszystkim tym, którzy je przyjęli dało moc,

aby się stali dziećmi Boga.

 

Tajemnica przychodzenia Boga do człowieka wciąż trwa w Kościele. Ci którzy otwierają dla Niego swoje serce zdumiewają się cudami Jego łaski i żyją w promieniach Jego miłości.

Niech Bóg napełni nas swym błogosławieństwem w Nowym Roku, abyśmy w Nim

pokładali naszą nadzieję.

 

7 Styczeń