Aktualnie jesteś na niepełnej wersji portalu, aby zobaczyć wszystkie treści ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ

Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź

Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź

Tylko członkowie mogą dodawać posty na tej tablicy.

Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź
22 Stycznia Imieniny obchodzą:
Anastazy, Wincenty oraz Dobromysł, Dominik, Dorian, Gaudencjusz, Gaudenty, Jutrogost, Kasandra, Laura, Mateusz, Sulisław, UrielWszystkim solenizantom życzenia błogosławieństwa Bożego i opieki świętych patronów.
1 dzień temu
Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź
Poniedziałek, 22 stycznia 2018III tydzień Okresu Zwykłego
Ewangelia (Mk 3, 22-30)
Chrystus przeciw Szatanowi

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».
Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».
Oto słowo Pańskie.

http://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2018-01-22/Ewangelia
1 dzień temu
Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź
W Dniu 22 Stycznia Kościół Święy Wspomina W Wspomnieniu Dowolnym Świętego Wincentego Pallottiego Prezbitera 

Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 r. i pracował przez całe życie w Rzymie. Matka Wincentego, Magdalena de Rossi, była pobożną tercjarką franciszkańską, a ojciec, Piotr Pallotti - zamożnym kupcem i żarliwym miłośnikiem różańca; po latach Wincenty dziękował Bogu za "świętych rodziców". Został ochrzczony następnego dnia po narodzeniu. Otrzymał wówczas imiona: Wincenty, Alojzy, Franciszek. Był trzecim z dziesięciorga dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjalnej Wincenty zapisał się na studia filozoficzne, a potem teologiczne na papieskim uniwersytecie "Sapienza", które uwieńczył podwójnym doktoratem. W czasie studiów zapoznał się ze św. Kasprem del Bufalo (+ 1837). Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie 16 maja 1818 roku. Jako doktor filozofii i teologii, a także magister filologii greckiej, w latach 1819-1829 wykładał na uniwersytecie. W latach 1827-1840 był ojcem duchownym w wyższym seminarium rzymskim. Przez pewien czas pełnił funkcję duszpasterza wojskowego w państwie kościelnym (1842). Tworzył szkoły wieczorowe, stowarzyszenia cechowe dla robotników, sierocińce i ochronki dla dziewcząt.
4 kwietnia 1835 roku założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Na czele Zjednoczenia miała stać nowa rodzina zakonna, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (SAC), która miała spełniać zadanie animatora wszystkich dzieł katolickiego apostolatu. Nową rodzinę zakonną związał jedynie przyrzeczeniem i profesją. Do dziś centralną część tego dzieła stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Pallotyni zatwierdzeni zostali przez Stolicę Apostolską w roku 1904. Na ziemiach polskich pallotyni pojawili się w 1907 roku, już trzy lata po zatwierdzeniu Stowarzyszenia.
Jeszcze za swojego życia Wincenty Pallotti otrzymał zaszczytny tytuł "apostoła Rzymu" i "drugiego św. Filipa Nereusza". Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego - zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia). Pozostawił po sobie wiele pism.
Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Chociaż jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się bardzo wcześnie, bo w dwa lata po jego śmierci, trwał długo właśnie z powodu rozległej działalności, jaką sługa Boży prowadził. Błogosławionym ogłosił Wincentego papież Pius XII 22 stycznia 1950 r. (dokładnie w setną rocznicę śmierci Wincentego), a do chwały świętych wyniósł go 20 stycznia 1963 r. Jan XXIII. Jest patronem hodowców winorośli.
http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-22b.php3

wity Wincenty Pallotti

Ponadto 22 Stycznia Kościół Święty WspominaŚwięty Wincenty, diakon i męczennik Błogosławiona Laura Vicuña, dziewica Błogosławiony Wilhelm Józef Chaminade, prezbiter
1 dzień temu
Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź

OGŁOSZENIA


III Niedziela Zwykła - 21 stycznia 2018 r.


Ogłoszenia Duszpasterskie – III Niedziela Zwykła, 21. 01. 2018 r.


Przeżywamy III Niedzielę Zwykłą. Cieszymy się Waszą obecnością i dziękujemy za wspólną modlitwę. Zapraszamy także na Nieszpory o 17:30.

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

- w środę wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

- w czwartek święto nawrócenia św. Pawła

- w piątek wspomnienie św. biskupów Tymoteusza i Tytusa

W przyszłą niedzielę Msza i spotkanie dla Żywego Różańca o 8:30.

Pod chórem są wyłożone kalendarze parafialne na rok 2018. Dobrowolną ofiarę za kalendarz można złożyć do skarbonki św. Antoniego.

Plan wizyty kolędowej na najbliższe dni. W tym tygodniu odwiedzimy:

Poniedziałek, 22. 01: Woj. Polskiego: 114/116, 116, 120, 122, 124, 126, 128, 136/138, 138a, 140/142, 144, 144a, 148, 150

Wtorek, 23. 01: Woj. Polskiego: 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 169a, 171, 173, 175, 178, 182, 184, 188

Środa, 24. 01: Zmienna: 7/9, 15a, 15b, 19a, 22; Sporna: 72, 74

Czwartek, 25. 01 – kolęda uzupełniająca

Wizytę rozpoczynamy o godz. 16.00 w dni powszednie, a w sobotę o godz. 10.00. Kancelaria parafialna w czasie kolędy będzie czynna wyłącznie od 8:30 do 10:00. Plan kolędy jest dostępny w gablocie, a także na naszej stronie internetowej – lodz.bernardyni.pl.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii. W najnowszym Małym Gościu Niedzielnym płyta z utworami zespołu: Małe TGD. Dostępny jest jeszcze numer styczniowy Małego Gościa. W Gościu Niedzielnym i Niedzieli, m. in. artykuły poświęcone zamordowanej przed rokiem młodej misjonarce, Helenie Kmieć.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności: śp. Teresa Konieczna z ul. Boya-Żeleńskiego, Irena Ławniczak z ul. Wojska Polskiego, Eugeniusz Drewniakowski z ul. Przemysłowej, Lesław Ślęzak, Małgorzata Krężach z ul. Głowackiego. Wieczny odpoczynek…

2 dni temu
Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej i Bł. Anastazego Pankiewicza Łódź

Niedziela, 21 stycznia 2018
III NIEDZIELA ZWYKŁA


Ewangelia (Mk 1, 14-20)
Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów


Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.

Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.


Oto słowo Pańskie.


http://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2018-01-21/Ewangelia

2 dni temu