Aktualnie jesteś na niepełnej wersji portalu, aby zobaczyć wszystkie treści ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ

Parafia św. Rocha

Parafia św. Rocha
  • 3
  • 8
  • 07.01.2015

Tylko członkowie mogą dodawać posty na tej tablicy.

Emilia

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWEJ KU CZCI ŚW. ROCHA 16 SIERPNIA 2015 r.

6.30 Msza Św. z uroczystym błogosławieństwem osób w podeszłym wieku, chorych i samotnych

8.00 Msza Św. z udziałem rodzin oraz osób przeżywających w tym roku, a szczególnie w sierpniu którąkolwiek rocznicę swego chrztu świętego

9.30 Msza Św. z udziałem dzieci, młodzieży i lekarzy oraz wszystkich wspólnot parafialnych. Akt zawierzenia dzieci i młodzieży

11.00 Msza Św. z udziałem , Bractwa Św. Rocha, Jubilatów przeżywających w tym roku, a szczególnie w sierpniu którąkolwiek rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa

12.30 Msza Św. odpustowa z udziałem pielgrzymów pod przewodnictwem JE Ks. Abpa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego. Procesja Eucharystyczna

18.00 Msza Św. z udziałem pozostałych pielgrzymów i turystów.


Przed każdą Mszą Św. zachęcamy do obejścia kościoła z modlitwą różańcową jako duchowe do Niej przygotowanie, a po Mszy Św. do ucałowania relikwii Św. Rocha i obejścia ołtarza Naszego Patrona.

12 Sierpień
Emilia
ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W KOŚCIELE ŚW. ROCHA 13 – 14 – 15 – 08. 2015r.CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA.


11:00 Bractwo Świętego Rocha, Franciszkański Zakon Świeckich.

12:00 Radio Maryja, Soli Deo (chór).

13:00 Wspólnota Krwi Chrystusa, Straż Honorowa
Najświętszego Serca Pana Jezusa.

14:00 Domowy Kościół, Rodziny Nazaretańskie.

15:00 Akcja Katolicka, Stowarzyszenie SOS dla Kościoła Św. Rocha.

16:00 Koła Żywego Różańca, Caritas.

17:00 Ministranci, Ruch Światło – Życie, Odnowa w Duchu Św., Schola, Ezechiasz, Lektorzy. 
12 Sierpień
Emilia


Parafia św. Rocha w Białymstoku obchodzi jubileusz 90-lecia powstania

W poniedziałek 25 maja o godz. 17:30 uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Udział w tej uroczystości wezmą 90-latkowie i osoby starsze jako naoczni świadkowie początków tworzenia historii parafii. 

Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczyć będzie JE Ks. Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Uroczystość będzie transmitowana w Radio Maryja i TV Trwam.

23 Maj
Emilia
JUBILEUSZOWE MISJE ŚWIĘTE 17.05 - 24.05.2015 r.
Modlitwa w intencji Jubileuszowych Misji Świętych

Boże Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię udzielaj swego błogosławieństwa Misjom Świętym. Niech ten czas będzie wszystkim parafianom darem łaski i Twego miłosierdzia.
Panie Jezu Chryste Jedyny Zbawicielu Świata otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, abyśmy potrafili wprowadzić je w nasze codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia tym wśród których żyjemy.
Duchu Św. odnów oblicze naszej parafii. Spraw, abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, oraz mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swe dzieci.
Święty Rochu nasz patronie módl się za nami.
8 Kwiecień
Emilia
Historia parafii
Parafię św. Rocha erygował 20 V 1925 r. bp Jerzy Matulewicz, który wcześniej (9 II 1925) mianował proboszczem przyszłej parafii ks. Adama Abramowicza.
w Rocha Białystok do tego czasu miał tylko jedną parafię, gdyż władze carskie nie pozwalały na utworzenie następnych, a miasto się rozwijało. Sprawa budowy kościoła na wzgórzu św. Rocha, gdzie znajdowała się kaplica pod tym wezwaniem, zbudowana przez Jana Klemensa Branickiego w 1750 r. pojawiała się już w zamiarach białostoczan od połowy XIX w. Odżyła też w czasie okupacji miasta przez wojska niemieckie od 1915 r. Wiadomo, że w 1918 r., gdy ks. dziekan Antoni Songajło przekazywał parafię białostocką ks. Lucjanowi Chaleckiemu, przekazał też mu zebrane ofiary na budowę kościoła św. Rocha.
Sprawa nowej parafii i budowy kościoła nabrała konkretnych kształtów w 1925 r., kiedy to biskup wileński Jerzy Matulewicz mianował ks. Adama Abramowicza, na własną jego prośbę, proboszczem powołanej wkrótce do życia parafii św. Rocha. Miał on za zadanie zorganizować drugą parafię w Białymstoku i zbudować kościół przy kaplicy św. Rocha na nieczynnym od lat cmentarzu. Po przybyciu do Białegostoku rozpoczął przygotowania do budowy kościoła. W 1926 r. rozebrano kaplicę cmentarną i wzniesiono kaplicę tymczasową. W tym samym roku na łamach czasopisma "Architektura i Budownictwo" ogłoszono konkurs na projekt świątyni. Spośród ponad 70 prac jury przyznało pierwszą nagrodę projektowi, który przedstawiał modernistyczną świątynię o kształtach geometrycznych. Propozycja nie znalazła akceptacji inwestora i w drugim etapie konkursu, ks. Abramowicz wybrał do realizacji projekt profesora Politechniki Warszawskiej inż. arch. Oskara Sosnowskiego, który wcześniej projektował mu kościół w Goniądzu. Księdzu Proboszczowi podobała się koncepcja ideowo-architektoniczna. Zaproponowana świątynia łączyła ideę Matki Boskiej jako "Gwiazdy Zarannej" z litanii do Matki Boskiej z nowatorskimi formami architektonicznymi. Miała być pomnikiem wdzięczności Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość.
W 1927 r. przystąpiono do prac budowlanych przy kościele. Sprawom budowy świątyni, a także integracji parafian służyło, wydawane od 1929 r. czasopismo parafialne "Jutrzenka Białostocka". W 1935 r. zakończono budowę kopuły nad nawą centralną, a w roku następnym nastąpił koniec prac przy wznoszeniu 78-metrowej wieży. Razem ze świątynią budowano też duży dom parafialny, w którym miał być również dom starców. Do wybuchu II wojny światowej kościół jeszcze nie był gotowy.
Za okupacji sowieckiej, w 1940 r., aby uchronić kościół przed zabraniem na cele świeckie, ks. Abramowicz przeniósł do niego nabożeństwa parafialne. Niemal przez całą wojnę trwały prace przy kościele, choć sam ks. Abramowicz był parokrotnie więziony, a raz nawet był już nad dołem do rozstrzelania. Kierownikiem budowy do 1945 r. był inż. K. Straszak, a następnie inż. arch. Stanisław Bukowski. Świątynię konsekrował abp Romuald Jałbrzykowski 18 VIII 1946 r.
Kościół św. Rocha jest jednym z najciekawszych polskich kościołów XX wieku, a znawcy coraz częściej zwracają uwagę, iż pod względem architektury jest jedną z bardziej oryginalnych budowli pierwszej połowy XX stulecia na świecie. Wnętrze kościoła odnowiono w 1990 r., później odremontowano wieżę.
24 Marzec
Emilia

Miejska Droga Krzyżowa wyruszy od Katedry do kościoła Św. Rocha o godz. 19.00

przed nią można obejrzeć wystawę fotografii z Miejskich Dróg Krzyżowych od godz. 17.30. w nowo otwartym Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnym Arch. B-ckiej, natomiast od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00 można obejrzeć wystawy wizerunków Jezusa Miłosiernego

24 Marzec
Dariusz
Rekolekcje Parafialne - 20-21-22 marca (pt.-sob.-niedz.). W piątek i sobotę zapraszamy na godz.: 6.30, 9.30 i 18.00. W niedzielę porządek jak w każdą. Dobrze i owocnie przeżyte rekolekcje to gruntowna rekolekcyjno-wielkanocna spowiedź. Nie odkładajmy jej na później
20 Marzec